Moda Tarihi

Bilgisayarlı stilistlik ve moda tasarımı eğitimi

Geçmişten Bugüne Moda Tarihi

15.yüzyılda başlayan moda tarihi aşamalı olarak farklılık gösteriyor. Şöyle ki her dönemin farklı stilleri
bulunuyor. Bu stillere uygun olarak kadınların ya da erkeklerin giyimlerine dikkat etmesi söz konusudur. Tarihe bakacak olursak eskiden etek ile elbiselerin daha moda olduğunu göreceksiniz. Nitekim günümüzde de geçmişe dönüş planları yapılıyor. Bu bağlamda uçları genişleyen etek ya da elbiselerin olduğunu göreceksiniz. Gömlekler için de saten kumaşlar ilgi görüyor. Yine eski yıllarda saten ile ince detaylarının olduğunu görüyoruz. İncilerin hiç bir dönemde modasını kaybetmemesi söz konusudur. Kıyafetlerin yanı sıra takılar için de tarihten ilham alınıyor. Boynu saran kolyelerin daha çok geçmiş yıllarda kullanıldığını söylemeliyiz.

Geçmiş Moda Tarzlarının Günümüz Uyarlaması

 Geçmişte moda olan kıyafetlerden birisi de vatkalı kazaklar ve gömleklerdir. Vatka detayları artık günümüzde de kullanılıyor. Başta da ceketlerin omuz kısımlarında yerini alıyor. Geniş omuzlu olmak ve daha dik bir görünüme kazanmak adına bu vatkalara yer verebilirsiniz. Moda tarihine bakacak olursanız da gömleklerde bu detayların daha fazla olduğunu göreceksiniz. Halen büyük bedenlerde vatkaların gömlekler içerisinde tutulduğu biliniyor. Dilediğiniz yerde kullanımına yer vererek kombin edebilirsiniz. Vatka bölümlerinin dış yüzeyine de boncuk ya da metal işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlemler sayesinde modaya uygun bir imaj yaratmak mümkün. Daha çok deri kumaşlarında bu tarz süslemelerin olduğunu görüyoruz. Derilerin dışında kot kumaşlardan da tasarımlar ortaya atılıyor.

Geçmişten Bugüne Ayakkabı Seçimleri

 Ayakkabılar adına da seçimlerin geçmişe dönük olduğunu söylemeliyiz. Mesela yarım çizmelerin geçmişte moda olduğu biliniyor. Kovboy çizmeleri olarak da bilinen ürünlerin dikkat çekici olduğunu söylemek gerekiyor. Kahve tonlarından yola çıkarak bu botlara yer verebilirsiniz. Moda tarihi üzerinden yarım topuklu ayakkabılara da göz atabilirsiniz. Hafif topukların başta elbise ile eteklerde bir hayli hoş durduğu biliniyor. Zarif görünümler için de geçmişten ilham alabilirsiniz. Çünkü eskiden abartıdan uzak kombinlerin yapıldığı biliniyor. Süslemelerin az olduğu ve sade kombinler sayesinde de hoş gözükebilirsiniz. Hem günlük hayatta hem de iş hayatında kullanabileceğiniz kombinleri geçmişe bakarak tasarlayabilirsiniz.

Moda Hakkında Diğer Yazılarımızı İnceleyebilirsiniz