Stilistlik Eğitimi

Bilgisayarlı stilistlik ve moda tasarımı eğitimi

Stilistlik Eğitimi Ve Stilist Olmak

Moda konusunda tutkuluysanız ve başkalarını giydirerek iyi hissetmelerini sağlamak istiyorsanız stilistlik sizin için ideal meslek olabilir. Üstelik stilist olmak kendi saatlerinizde çalışmak ve gerçekten sevdiğiniz bir işle uğraşmak anlamına da geliyor.

 Nasıl Stilist Olunur?

Stilistlik eğitimleri

Çoğu stilistin ortak özelliği modaya olan tutkusu ve başkalarını giydirme arzusudur. Ancak, her meslek gibi stilistlik de profesyonel bir bakış açısı ve tecrübe gerektirir. Kendi çevrenizin dışına çıkarak, eğer stilistliği gerçek anlamda meslek olarak edinmek istiyorsanız stilistlik kursuna gitmek sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Bu eğitim sayesinde, mesleğin neler gerektirdiğini ve müşterilerin sizden ne istediğini daha iyi anlama şansı bulursunuz.

Unutmamak gerekir ki insanlar birbirinden pek çok açıdan farklıdır. Farklı yaşlar, kişilikler, zevkler, yaşam tarzları ve bütçelerini anlayabilmek önemlidir. Bununla birlikte kendine güven ve imaj sorunları da karşınıza çıkabilir. Kişisel tasarım danışmanlığı için kayıt yaptıran kadınların çoğu sadece bir elbise seçmenin ötesinde yardımlara ihtiyaç duymaktadır. Tüm sorunlara ya da farklılıklara rağmen müşterinize kendini daha iyi hissettirmek tamamen size bağlıdır. Bunun için atmanız gereken ilk adım etkili ve öğretici bir stilistlik kursu bulmak olabilir.

 Stilistlik Kursunda Ne Öğretilir?

Stilistlik eğitiminde müşterinizin vücut şeklini belirlemenin en etkili yolları ve buna uygun biçimde kıyafetlerin seçilmesi en öncelikli temadır. Vücut özelliklerinin ve vücut oranlarının inceliklerini, bunların giyinme kurallarını nasıl etkilediğini öğrenirsiniz. Tıpkı modeller gibi renkler de kişiden kişiye farklılık göstermelidir. Temelde yatan basit ama etkileyici normları öğrenerek biçimler renklerle birleştirilmelidir.

Modeller ve renkler aynı zamanda yaşla da doğru orantılıdır. Stilistlik kursunda yaşa göre giyinme ve giydirme de önemli bir konu olacaktır. Bunlara ek olarak stilistliğin anahtar noktalarından biri de kumaş seçimlerini anlayabilmektir. Kumaş seçimlerinin büyük resme nasıl etki edeceği de kursların kapsamındadır.

Kumaşlar ve aksesuarların yanı sıra, müşteri stilist ilişkilerinin de başarıda etkisi önemlidir. Müşterisini tanıyan ve iletişimini doğru şekilde gerçekleştiren stilistler daima bir adım öndedir. Çünkü her meslekte ve ticari ilişkide olduğu gibi, müşterinin beklentisine sağlıklı iletişimle güzel çözümler bulabilmek önemlidir.

Dolayısıyla, stilist olmak isteyenler stilistlik kursu üzerine araştırma yapmalı ve kendilerini yakın hissettikleri bir programa kayıt olmalıdır. Her başarı emek ister, ancak sevdiğiniz mesleği yapabilmek gerçekten özeldir ve modaya ilginiz varsa stilist olmanız aslında hiç de zor değildir.