Modanın Tanımı

Modanın Tanımı

Modanın Tanımı

Modanın tanımı nedir?

Moda dediğimizde aklımıza hep kıyafet gelir. Aşağıda moda hakkında sizler derlediğimiz yazıları okuyabilirsiniz.

1- Moda (Fr. Modüs) eşyalarda, insanlarda vb. beli görünümde bir tipi belirleyen çoğunluğun benimsediği ortak zevki yansıtan ana çizgiler. Kısa saç, uzun etek modası. Modayı izlemek. Yeni bir moda yaratmak.

2- Belli bir dönemde bir toplumda veya bir grupta yaygın olan zevki yansıtır. Görünen ve çok rağbet gören bir eşyayı bir etkinliği seçme: Şimdi sabah yürüyüşü yapmak moda.

3- Giysilerin beli bir dönem uygun ayırt edici görünümü; bu görünüme uygun düşen model, yaz-kış modası, 1925 modası gibi.

4- Moda olmak herkesçe benimsenmek, beğenilmek, yaygın duruma gelmek. Bu yıl mini etekler yine moda oldu. Modası geçmek, rağbet görmez olmak, demode olmak: Modası geçme teknik gelişmelerde ötürü taşınmaz mallarda değer kaybı. Günün zevkine uygun moda olan unsur için kullanır. Moda giysiler, moda akımları, moda renk.

Ansiklopedi tanımı gereği geçici nitelikle olan moda, ilk bakışta kişiye daha iyi bir görünüm vermek amacıyla kendiliğinden ve hiçbir mantığa dayanamayan yenilikler dizisi olarak görünür.

1789–1936 arasında moda gravürlerinin ölçümlerini inceleyen A.L. Krober’e göre bu alandaki önemli değişiklikler giysilerin bolluk ve uzunluğundaki değişikliklere kendini gösteren nispeten düzenli bir tempoyla meydana gelmektedir. Örneğin geniş etekli kadın giysisinin karşıtını, genç kızın daracık giysisinde, daha yakın tarihlerde de Newlook’un
Karşıtını mini etekle bulduğu söylenebilir. Konuyu daha geniş ele alan modanın varlık nedeni rekabet, taklit, ret ya da kayıtsızlık tepkisidir. Hatta kayıtsızlık başlı başına bir moda sayılabilir. Giysiler toplumsal sınıflar arasındaki ilişkileri belirten bir gösterge değeridir. Orta çağdan itibaren saraylılar bir zarafet yarışına girdiler. Ticaret Dünyası da sarayı taklit etmek için hiçbir masraftan kaçınmadı.

Fransa’da ikinci imparatorluk sarayın lüksü ile gözleri kamaşan giyim modasında kadınların sokak kıyafeti ipek kadife dantel gibi kumaşlardan yapılmakla birlikte onları boyunlarından topuklarına kadar örtmekte omuzlar ancak geceleri açılmaktaydı. Erkekler ise redingot (yağmurluk) ve siyah pantolonu tercih ediyorlardı. Bu dönemin ekonomik düzeyi modacılığın bir mesleğe dönüşmesine yarımcı oldu. Worth “houte couture” (kişiye özel) çağını açtı; moda dergileri, kadın terzilerce evlerde taklit edilmek üzere kreasyonlar yayımlamaya başladılar; Belle Jardınıere (1847), bon Marche (1852), Prıntemps (1865), Samaritaire (1869) gibi hazır elbiseciliği baştan başlatan yenilik mağazaları açılarak varlığını sürdürdü.

Toplumsal değişiklikleri moda alanına yansıtan “Houte Counture” Poiret, Chanel, Dior vb. modanın kilit isimleriydi.

Moda Hakkında Diğer Yazılarımızı İnceleyebilirsiniz